Jak sprawdzić, czy choruję na cukrzycę?

Cukrzyca to choroba, której nie można lekceważyć, należy więc cieszyć się z tego, że spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony mediów i nas wszystkich na co dzień. Wiele osób coraz częściej zastanawia się nad tym, czy choroba może być również ich problemem. Nie warto ignorować tego pytania zwłaszcza, że sprawdzenie, czy chorujemy na cukrzycę, nie jest wcale trudne.

Pierwszych podejrzeń, co do cukrzycy, można nabrać jeszcze przed złożeniem wizyty lekarzowi. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących tej choroby. Jeśli więc w ostatnim czasie obserwujemy u siebie zmęczenie pozbawione uzasadnienia, problemy ze snem, wzmożone pragnienie, utratę wagi, która nastąpiła pomimo braku stosowania diety, zmiany skórne, nawracające infekcje, zwiększone oddawanie moczu oraz skurcze mięśniowe – każdy z tych objawów stanowi uzasadnienie dla udania się na konsultacje ze specjalistą.

Sama diagnoza choroby wcale nie jest skomplikowana. Lekarz z pewnością zaleci nam sprawdzenie, jaki jest poziom glukozy we krwi żylnej, samo badanie wykonuje się przy tym szybko i niemal bezboleśnie, a jedyne utrudnienie dotyczy tego, że w czasie jego trwania należy być na czczo. Jego wyniki są na ogół wystarczające, aby potwierdzić lub wykluczyć zagrożenie cukrzycą. Co ważne, badanie możemy wykonać niemal w każdym laboratorium analitycznym, także bez skierowania od lekarza.