Kto jest narażony na cukrzycę?

Cukrzyca zaliczana jest do grona chorób cywilizacyjnych, a w związku z tym z roku na rok boryka się z nią coraz więcej osób. W praktyce oznacza to, że wszelkie próby odpowiedzi na pytanie o to, kto jest na nią narażony, wiążą się z koniecznością stosowania pewnych uogólnień. Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że u pewnych grup osób zagrożenie jest większe niż u innych.

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które charakteryzują się utrzymującym się wyższym od normy poziomem glukozy we krwi, zagrożenie jest jednak poważne także w przypadku kobiet ciężarnych, które zmagały się z cukrzycą, potem zaś urodziły dzieci o masie ciała większej niż 4,5 kilograma. Ostrożność powinny też zachować osoby z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami lipidowymi oraz ci pacjenci, którzy zmagają się z problemem nadwagi i otyłości. Cukrzycę często diagnozuje się także u osób w średnim wieku, zwłaszcza jeśli choroba ta już wcześniej pojawiła się w ich rodzinie.

Znajdowanie się w grupie ryzyka nie jest wcale tożsame z samym zachorowaniem, należy mieć jednak świadomość tego, że prawdopodobieństwo nie jest wcale małe, a w związku z tym warto w szczególny sposób zainteresować się działaniami profilaktycznymi.